İstanbul Havalimanları Tıklım Tıkış Doldu! Yolcu Kapasitesi Paris’i Geçti!

İstanbul Havalimanı yolcu sayısında zirveyi gördü. 2019 Nisan ayına göre 2024 Nisan ayında %22,4’lük artışla “Majors Havalimanlar” kategorisinde yolcu sayısını en çok artıran ilk 5 havalimanı listesinde birinci sırada yer aldı.

SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI 2. SIRADA

‘Mega Havalimanlar’ kategorisinde bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı ise 2019 yılı Nisan ayı ile 2024 yılı Nisan ayı karşılaştırıldığında yüzde 13,2’lik yolcu sayısı artışı ile ikinci sırada yer aldı. Aynı kategorideki Antalya Havalimanı ise yüzde 8,6’lık artış ile 5. sırada yerini aldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Havalimanı’nın Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyinin açıkladığı verilere göre; en hızlı yolcu artışı yaşayan havalimanı olmasının Türkiye için büyük bir gurur kaynağı olduğunu dile getirdi.

6 MİLYON 593 BİN 92 YOLCU

Konsey, 2023 ve 2024 Nisan ayları verilerini karşılaştırarak, İstanbul Havalimanı’nın Londra Heathrow Havalimanı’nın ardından Avrupa’nın en yoğun ikinci havalimanı olduğunu ve 6 milyon 593 bin 92 yolcu ağırladığını belirtti.

İSTANBUL HAVALİMANI’NIN ARDINDAN PARİS…

Bakan, İstanbul Havalimanı’nı Paris, Amsterdam ve Madrid Havalimanları’nın takip ettiğini belirtti. Ayrıca, kargo taşımacılığındaki artışın önemine değinerek, İstanbul Havalimanı’nın bu alanda yüzde 42,7’lik bir artışla listenin başında yer aldığını vurguladı. Bu verilerin yapılan yatırımın doğruluğunu gösterdiğini ve İstanbul Havalimanı’nın ülkeye sağladığı katkıyı bir kez daha gözler önüne serdiğini ifade etti.

‘MEGA HAVALİMANLAR’ KATEGORİSİNDE BÜYÜME YARIŞI

Uraloğlu, İstanbul Sabiha Gökçen, Antalya, Erzurum ve Siirt havalimanlarının kendi kategorilerinde önemli bir noktaya geldiğini ifade etti. “Yılda 25 milyon ila 40 milyon arası yolcu ağırlayan ‘Mega Havalimanları’ kategorisinde, 2023 yılı Nisan ayına göre kıyaslandığında 2024 yılı Nisan ayında yolcu bazında en büyük büyümeyi yüzde 58’lik artış ile Antalya Havalimanı elde etti. Antalya Havalimanı ayrıca, 2019’a göre yüzde 8,6’lık bir büyüme ile 5. sırada yer aldı” şeklinde konuştu.

”SİİRT HAVALİMANI BÜYÜK ATILIM GERÇEKLEŞTİRDİ”

Bakan Uraloğlu, yılda 1 milyon ila 10 milyon yolcu ağırlayan “Medium Havalimanlar” kategorisinde yer alan Erzurum Havalimanı’nın 2023 yılına kıyasla yolcu sayısını Nisan 2024’te yüzde 43,2 oranında artırdığını belirterek, “Erzurum Havalimanı, en fazla yolcu sayısını arttıran havalimanları sıralamasında 6. sırada yer aldı. Yılda bin ila 1 milyon arasında yolcu ağırlayan ‘Small Havalimanlar’ kategorisinde ise Siirt Havalimanı, 2019 yılı Nisan ayına kıyasla yolcu sayısını 2024 yılı Nisan ayında yüzde 220 oranında artırarak kategorisinde büyük bir atılım gerçekleştiren havalimanı oldu ve 1. sırada yer aldı” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir